Historia

Z miłości do Małej Ojczyzny powołano do życia Towarzystwo Miłośników Ziemi Koronowskiej. Fakt ten miał miejsce 5 listopada 1976r. Towarzystwo było wówczas oddziałem Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Kulturalnego w Bydgoszczy, a w swoich działaniach ściśle współpracowało ze Spółdzielczym Domem Kultury oraz Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Koronowie.

Organizowano spotkania z literatami, aktorami, a także wystawy oraz konkursy plastyczne i fotograficzne. W maju 1977r. po raz pierwszy zorganizowano tygodniowe święto miasta - Dni Koronowa. Stały się one cykliczną imprezą, którą w 1979r. przemianowano na Dni Ziemi Koronowskiej, włączając do wspólnych działań również miejscowości z terenu gminy: Mąkowarsko, Wierzchucin Królewski, Wtelno. W programie obchodów pojawiły się wtedy m.in. „Bieg Łokietka” i „Igraszki Osiedlowe”. Patronat prasowy nad Dniami Ziemi Koronowskiej objął Ilustrowany Kurier Polski.

Kolejną inicjatywą TMZK stało się zapoczątkowanie wydawania lokalnej gazetki „Tematy Koronowskie”. Jej pierwszy numer ukazał się (jako jednodniówka) w 1983r. Rok ten był również początkiem kilkuletniej współpracy Towarzystwa z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK, którego studenci uwieczniali piękno Ziemi Koronowskiej podczas odbywających się tu plenerów malarskich. Wydarzeniem kolejnego roku było natomiast pierwsze wydanie koronowskich legend autorstwa Tadeusza Multańskiego zatytułowanych „Tajemnica diabelskiego młyna”.

W 1990r. TMZK wybiło medal Stanisława Brzęczkowskiego - urodzonego w Koronowie artysty grafika - przyznawany osobom, instytucjom i organizacjom zasłużonym w upowszechnianiu kultury i historii Ziemi Koronowskiej. Natomiast w 2003r. było współorganizatorem I Festynu Cysterskiego oraz inscenizacji Bitwy pod Koronowem z 1410r.

W swojej wieloletniej działalności Towarzystwo Miłośników Ziemi Koronowskiej miało krótkie przerwy. Pierwsza nastąpiła po śmierci długoletniego prezesa TMZK, pana Tadeusza Multańskiego. Druga wiązała się z rozwiązaniem w 2007r. Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Kulturalnego. Jednak już w grudniu 2009r. TMZK ponowne zaczęło działać - tym razem już jako samodzielne stowarzyszenie o osobowości prawnej.

FUNKCJE PREZESA TMZK PEŁNILI:


»  XI 1976r. - X 1983r. - Tadeusz Multański
»  X 1983r. - I 1989r. - Elżbieta Echaust
»  I 1989r. - II 1999r. - Tadeusz Multański
»  II 2000r. - XI 2007r. - Grzegorz Myk
Opracowano na podstawie artykułu Grzegorza Danielka (Trzydzieści trzy lata miłowania...?, „Tematy Koronowskie” 2009 nr 1 s.4 - 5).
»  od XII 2009 - Grażyna Jasiek
»  do VII 2015 - Dariusz Krzyżelewski
»  od VII 2015 - III 2017 - p.o. Cejko (Krzyżanowska) Violetta
»  od III 2017 - VI 2021 - Katarzyna Szulta–Romaniuk
»  obecnie funkcję prezesa pełni - Czesława Olejnik